pogrom.org.il

תנועות ניאו-נאציות בישראל

שלושת הגברתנים

סוגיית איליה זולוטוב, מקימו של אתר האינטרנט הנאצי הישראלי BEI (האיחוד הישראלי הלבן) הסתיימה. נזכיר לקוראים כי ב-21 לאפריל 2003 העיתון "רוסקיי איזרעילטיאנין" (הישראלי מרוסיה) היה ראשון מבין אמצעי התקשורת בישראל שפרסם דיווח על הופעתו של האתר הנ"ל.

מעל דפי האתר, זולוטוב וחבריו סיפרו על עצמם שהם "אנשים עם גאווה עצמית שנמאס להם לחיות בין הממזרים המלוכלכים", ותארו את שאיפתם "שתדע כל בהמה שיש לפחד מן הרוסים, ולהתייחס אלינו בכבוד וביראה" ואת החיים בישראל "אף אחד לא אוהב לחיות כאן, הרי המדינה הזאת מסריחה ומלאת יהודונים, אבל עדיין לא ראיתי מישהו שנסע מכאן".

האתר היה מלא שבחים להיטלר ופמלייתו, והייתה בו אף רשימת הספרות המומלצת לקריאה, אותה "ספריה של הפטריוט הרוסי", הידועה לשמצה: "מיתוס השואה", "הכיבוש היהודי של רוסיה", "ששת המיליונים אבדו ונמצאו" ועוד. (יצוין אגב, כי את הספרים הללו ניתן למצוא בקלות בחנויות הספרים ברוסית בישראל).חברי "האחדות הלבנה" פרסמו גם את צילומיהם. חלקם בלבוש אופייני של גלוחי-ראש, המוכרים לנו ממרקעי הטלוויזיה – נעליים צבאיות, ג'ינס, חולצות לבנות; אחרים לבושים במדי צה"ל, ומחזיקים בידיהם רובי סער". אגב, אליבא ד-BEI, השירות בצבא הגנה לישראל הינו חיוני מאוד, שכן זה נותן להם גישה לאמצעי לחימה. יהיה זה ראוי להיזכר בהתבטאויות של מספר פוליטיקאים, שמאמינים כי השירות בצה"ל הופך את החייל ליהודי באופן אוטומטי, בדומה ללגיון הזרים הצרפתי, המעניק בתום השירות אזרחות לכל שכיר חרב עם עבר מעורפל.

סביב BEI החלו להתחמם הרוחות, בהתחלה בפורומים וקהילות שונות ברשת, לאחר מכן בעיתונים, כולל בעיתון "הארץ". הדיונים הסוערים נמשכו גם אחרי שמנהלי האתר נבהלו מתשומת הלב הציבורית, והורידו את פרי עמלם מן הרשת. פרקליטות המדינה הודיעה לנו כי בהתאם להנחיותיה משטרת ישראל פתחה בחקירה (עוד בשנת 2003). לאחר סיום החקירה ממצאיה הועברו לבחינתה של הפרקליטות. והיועץ המשפטי לממשלה אישר הגשת כתב אישום נגד האדם שהקים וניהל את האתר (אילייה זולוטוב), בגין ביצוע עבירה של פרסום הסתה לגזענות, הסתה לאלימות או לטרור, איסור הכחשת השואה, איסור פרסום אהדה לפשעי הנאצים, ופגיעה בכבוד דגל המדינה או סמלה. כתב האישום הוגש זה מכבר בבית משפט השלום בחיפה, והנה, כעבור כשנתיים, התיק נסגר לאחר פשרה בין הצדדים: זולוטוב הודה בסעיפים בהם מואשם, הביע חרטה וקיבל עונש "חמור": ל-200 שעות שירות בלבד לתועלת הציבור. השופט דניאל פיש (בית משפט השלום בחיפה), החליט לבטל הרשעתו ולחייבו לבקר במוסד יד ושם, במוזיאון לוחמי הגטאות ולהשתתף בסיור במחנות השמדה בפולין.

נציין שכל הזמן הזה איליה זולוטוב היה חייל צה"ל בדרגת סמל ושירת באזור עזה.

אנקדוטה קטנה: את טיסתו ושהותו בפולין תממן מדינת ישראל ומשלם המיסים הקטן.

מה עושה זולוטוב במדינת ישראל? כמו רבים אחרים, הוא הגיע על פי חוק השבות: בעלה של אימו זכאי לעלות ארצה, והוא הביא עימו את אישתו ואת בנה איליה. שם המשפחה המקורי של אליה - זולוטונוסוב, אולם בישראל הוא שינה אותו לשם נויטרלי יותר – זולוטוב.

***

כבר סיפרנו לקוראינו אודות "הטנקיסט הרוסי", שמשום מה החליט להתמקם בירושלים. שמו האמיתי הוא גנדי ויינר, ובאתר האינטרנט שלו (המרכז הרוסי הלאומי) הוא מפרסם מידע ומאמרים הלקוחים מאתרים פאשיסטיים ברוסיה. כתובת האתר שונתה מספר פעמים, וכיום היא http://www.rusnatcentre.tk. לא יהא מיותר לציין שבאתר הפאשיסטי "פיהרר הקטן" http://kleine-fuhrer.lenin.ru ישנם קישורים רבים לאתרים ניאו-נאציים. אתרים אלו מסומנים בצלב קרס לאות הזדהות; לא קשה לנחש שאתרו של "הטנקיסט הרוסי" מסומן אף הוא בצלב קרס "ידידותי". אתרים עוינים, כמו האתר "פוגרום" מסומנים במגן דוד.

גנדי הטנקיסט יודע היטב את סיפורו של איליה זולוטוב וחבריו ואתרם BEI, ולכן משתדל להימנע מביטויים אנטישמיים וניאו-נאציים מובהקים. על מנת לשפוך את אשר לליבו, הוא נאלץ לבקר באתרים אחרים, השייכים ל"פטריוטים" רוסיים ולניאו-נאצים מובהקים. את הודעותיו הוא חותם "הטנקיסט הרוסי, עמדת הקרב – ירושלים".

כאן: http://www.slavnazi.com/forum למשל ממוקם פורום של הסלאביים-הנאציים, מעריצי היטלר מתוצרת רוסיה. גנדי מרגיש כאן כדג במים – הוא קורא לחברי הפורום "עמיתים" ו-"חברים", מוצא אוזן קשבת וקוראים אוהדים. באחד האשכולות שהוא עצמו פתח, הוא מפרסם בגלוי את ספרו של מכחיש השואה הנודע יורגן גראף "השואה: הבלוף והאמת". גנדי אף לא התעצל להעתיק את ההקדמה לספר (שיצא לאור בהוצאת "אקסמו", אחת ההוצאות הגדולות ברוסיה):

"מחבר הספר, שכבר נהיה קלאסיקה, נאלץ להסתתר מפני מערכת המשפט המערבית ברוסיה. במולדתו, שוויץ, שם אוהבים לקשקש על חופש הדיבור, מצפה לו מאסר. אך יורגן גראף אינו פושע, הוא פשוט העז להטיל ספק במשהו, שאסור להטיל בו ספק ב"מערב הדמוקרטי" – במיתוס היהודי אודות השואה. אלו שאינם מאמינים בהמצאות הזויות בשם "תאי הגאזים" וששת המיליונים, שאינם רוצים לסבול שטיפת מוח ותעמולה, שרוצים לשפוט בעצמם ולא להיכנע לתכתיבים שקריים – כל אלו צפויים להיעצר ולהיאסר במערב "הנאור", או אף "לזכות" בטיפול אלים מידי בריונים יהודיים ופאנאטים דמוקרטיים מחוץ לכותלי בית המשפט. תודה לאל שרוסיה עדיין לא הגיעה ל"נאורות" זו ואתם יכולים לקרוא את ספריו של גראף, ולהביע את דעתם כאנשים חופשיים, ולא להיות עבדים צייתניים וחסרי קול".

גנדי עשה קריירה לא רעה באתר זה – תוך קצת יותר מחצי שנה (נכון ל-21/09/2005) כתב 176 הודעות מלאות בשנאה ושטנה, ועל כך זכה לפי מנהג הפורום בדרגת רס"ר (פלדפבל). אז מיהו אותו גנדי, טנקיסט- פלדפבל של צה"ל? לפני יותר משנה, כאשר פרסמנו לראשונה אודות פעילותו של גנדי (שמכנה את עצמו בפורומים השונים: נוצרי-פרבוסלאבי), הגיע אלינו ל-"דמיר" המכתב הבא:

"למעשה גנדי עלה ארצה מזמן, גדל כאן ואף שירת בחיל השריון של צבא הגנה לישראל. אחרי הצבא הוא פיתח משום מה שנאה עזה ליהודות, התנצר והחל לפרסם עלונים, עליהם חתם בראשי תיבות של "המרכז הרוסי הלאומי" שהוא עצמו המציא. את הפעילות שלו, כולל עדכון אתר האינטרנט, הוא עושה מתוך אינטרנט-קפה ירושלמי, שכן אין לו כסף לרכוש מחשב. חשוב לציין כי הוריו של גנדי הם יהודים כשרים, והוא עצמו בעל חזות שמית טיפוסית: נמוך קומה וכחוש, הוא מאוד פוחד מפגישה עם ארגונים רוסים-פטריוטיים אחרים, שפעם אחת כבר כיסחו אותו מכות, עוד בראשית דרכו "האנטישמית-פטריוטית". הרוסים אינם מכירים בו ולא רוצים לדבר עימו, שכן יהודי מומר אינו רוסי, אלא סתם אחד שהתנצר, קרי – אין לו דם רוסי ושיהודים יטפלו בו.

על החתום – סרגיי ירמקוב"(תרגום מרוסית). את הטענה כי הורין של גנדי יהודים כשרים נשאיר על מצפונו של "הכתב". לנו רק נשאר לאחל לטנקיסט המהולל המשך "פעילות-קודש" שלו, ואף להגיע לדרגות גבוהות עוד יותר בפורומים השונים...

***

וולדימיר (וולודיה) טרנורוצקי עלה לארץ ב-1996 מלטביה, מדינה בלטית זעירה, הידועה באנטישמיות שלה. באווירה זו גדלה משפחתו של וולודיה, שרק סבו מצד אבא הינו יהודי. אמו היא חצי רוסיה וחצי לטבית (פרבוסלאבית). בבוא העת וולודיה התגייס לצה"ל , ( מספר אישי 7418514).

בערב יום השואה 2005 וולדימיר נעצר בגין החזקת סמים ותוך כדי מעצרו השוטרים גילו על זרועו קעקוע של צלב קרס. כאשר נתפס החייל טרנורוצקי, הכריז כי הוא ניאו-נאצי, וכי הוא שונא את היהודים (ובדרך גם את הסינים, את הכושים ואת שאר הגזעים). בזמן עריכת חיפוש בביתם, גם אמו איווטה טענה שהיא ניאו-נאצית ושונאת את המדינה ("היה זה רגע של זעם", טענו בני המשפחה אחר כך). תפיסת חייל ניאו-נאצי בערב יום השואה והגבורה לא יכול היה שלא לעשות כותרות בכל אמצעי התקשורת. יתרה מזאת – באותו פרק זמן נתפס קטין בבאר שבע ,אשר ריסס כתובות נאצה אנטישמיות וצלבי קרס על קירות בניינים רבים בעירו, כולל בתי כנסת. אתר Ynet הודיע, שאם הנער אינה יהודייה, ואילו עלייתם התאפשרה בזכות אחד ההורים של אביו החורג של הנער. בחקירתו הודיע העצור, כי הוא מעריץ את היטלר, על כך שהצליח לעשות את מה שכל השאר לא הצליחו לפניו. יש לציין, כי משפחתו אינה נחשבת לבעייתית, והנער עצמו מוכר בבית ספרו כתלמיד טוב ללא בעיות התנהגות. הארץ געשה ורעשה.

מאוחר יותר יטען וולדימיר טרנורוצקי בראיון שהעניק לאלי ברדשטיין ממעריב (17/06/2005) שעשה את המעשה על מנת להשתחרר מצה"ל (נציין כי מבוקשו הוסג) , שכן משפחתו הסתבכה בחובות, והייתה זקוקה למפרנס נוסף.

מעניין יהיה להבין את הסיבות שבגללן וולדימיר טרנורוצקי שינה את גרסתו הראשונית, בה טען כי הוא נאצי, לגרסה מתונה הרבה יותר, שאת הקעקוע עשה כדי להשתחרר מצה"ל ואינו שונא יהודים, "פשוט לא אכפת לו מהעם הזה". ככל הנראה העליהום התקשורתי והפולמוס הציבורי שהתעוררו בעקבות חשיפת מעשהו גרמו לו להוריד פרופיל, יתכן כי אף קיבל איומים. בראיון הוא מספר, שהשוטר שראה לראשונה את הקעקוע שלו אמר, שלו הם היו בברה"מ, היה בשמחה שובר לוולדימיר את האף. יתכן שתהליכי הגירוש האפשריים, עליהם דובר, הרתיעו אותו ואת משפחתו – אין הם רוצים לחזור לריגה, ואין הרבה מדינות שתשמחנה לקבל מגורשים עם תווית ניאו-נאצית. האמת, שוולדימיר יכול לישון בשקט – החוק בישראל חסר שיניים כפי שראינו בעליל במקרה של זולוטוב. כמו כן, ייתכן מאוד שאת הגרסה השנייה, פשוט, הכתיבו לו רשויות הצבא (או בעלי יכולת אחרים) תמורת טאטוא תחת השטיח (מסורת זו קיימת בצה"ל מקדמת דנה) . ובזה הם הסיגו שתי מטרות: א) התפטרו מחייל לא רצוי, ב) מנעו האשמות צפויות בהזנחת המצב.

סיפורו של החייל עם צלב הקרס המקועקע על גופו, אשר נעצר בערב יום השואה 2005, זעזע את המדינה. כמו במקרה של העולים-חיילים, אשר הצטלמו מצדיעים במועל יד, החלו אזרחי מדינת ישראל להבין את הסכנה – ניאו-נאצים אנטישמיים משרתים בצה"ל, מה שמעניק להם גישה לאמצעי לחימה. מי יודע כנגד מי יופנו הרובים, שאמורים להגן על היהודים? היתכן שנגד היהודים עצמם?

***

יש להניח שבדוחות של הסוכנות היהודית, אשר משקיעה הון עתק על הבאת עולים ארצה, צוין כי משפחות טרנורוצקי, זולוטוב, ויינר הן עוד כמה יהודים ששבו לארץ האבות על פי חוק השבות, שמאפשר לכל יהודי לברוח מרדיפה אנטישמית למדינה יהודית. בזכות העלייה תהיה ישראל מדינה חזקה יותר, מפותחת יותר, על מנת שעוד ועוד יהודים יוכלו למצוא כאן מחסה. מי שחושב שמקריהם של הנ"ל הם מקרים נקודתיים חולם בהקיץ; רבבות רבות של "יהודים נפלאים" שכאלו מהגרים ארצה.

נציין בצד שבמדינות חבר העמים עובדי הסוכנות היהודית מזמן הפסיקו להשתמש במוסג "יהודי", אלא "זכאי חוק השבות" – עובדה שמדברת בעד עצמה.

בחסות צלב הקרס

מסוף שנות התשעים החלו גילויי האנטישמיות בישראל לקבל יותר ויותר סממנים ניאו-נאציים. במרכזנו התקבלו תלונות רבות על צעירים עם קעקועים נאציים על גופם וסמלים של הרייך השלישי על בגדיהם. אולם משטרת ישראל סירבה לטפל בתלונות, ודחתה את הפניות אליה. בעיית הניאו-נאצים שהיגרו לישראל מחורבותיה של האימפריה הסובייטית טואטאה תחת לשטיח במשך זמן רב. העלאת הנושאים הללו אינה רצויה – הפוליטיקאים, עורכי העיתונים, נציגי הממסד, כולם פוחדים לקבל תווית של "רוסופוב", של שונא עולים או מכפיש העלייה. הפחד לאבד מצביעים פוטנציאליים גורם לנבחרי הציבור הרבים לטמון את הראש בחול ולטעון כי הבעיה (גם אם קיימת) היא כה מזערית וכה שולית, שאין צורך לדאוג, שכן משטרת ישראל תמגר אותה חיש מהר, כפי שטען בקיץ 2003 שר המשפטים דאז יוסף (טומי) לפיד, כאשר נאלץ להגיב להופעת האתר הנאצי הישראלי.

עוד בשנת 2000 הטלוויזיה הישראלית )ערוץ 2) החלה לצלם תחקיר אודות הניאו-נאצים המקומיים. לאחר מכן הפרויקט "הפרובוקטיבי" הוקפא.

פעמים רבות דווח על הופעת קלטות "גלוחי הראש באים" בחנויות ספרים ברוסית ( למשל, כתבה של מריאנה אוליצקי במקומונים של "ידיעות אחרונות" 13.06.2003 ). אלה קלטות של להקות ניאו-נאציות מתוצרת רוסיה: "קולוברט"(צלב קרס), "שטורם" וכד' הנה דוגמה של היצירות שלהם:

"הוא מוכן להלחם למען חירותה של אירופה ויידע להגן על הגזע הארי כמה שפוחדים ממנו ז'ידים (יהודונים, כינוי גנאי ליהודים)

ועבדים נרצעים, פראיירים, קומוניסטים והומואים. . ." הטקסטים של השירים כמו גם עיצוב העטיפה - צילום של חבר'ה קשוחים, גלוחי-ראש בתנועה של מועל-יד "הייל היטלר" - אינם משאירים צל של ספק לגבי העובדה כי לפנינו תעמולה רוסית נאו-נאצית גלויה ביותר.

לישראל הובאו אלפים רבים של קלטות מסדרת "גלוחי ראש". כמו כן, יש לזכור כי הקלטות מועתקות, ולא פעם אחת – וכאן יש מקום לשאול את מר לפיד, האם באמת מדובר בתופעה שולית, בקבוצה קטנה של בני נוער?

על פי ממצאי תנועת "דמיר" (מרכז מידע וסיוע לנפגעי אנטישמיות) הופעת אתרים ותנועות מסוג BEI אינה תופעה מקרית ו/או חולפת. אורי יבלונקה כתב בעיתון מעריב:

"בשקט בשקט הוקמה פה תנועה ניאו-נאצית ענפה, שבה חברים עשרות צעירים מחבר העמים שדוגלים בהשמדת היהודים. בחוק, אגב, זה לא נחשב עבירה... החוקרים גילו כי בין חברי הארגון מתקיים קשר אינטרנטי רציף, ועל-פי החשד התקיימו גם מפגשים טקסיים חשאיים, שבהם נעשה שימוש בדגלי צלב הקרס. במשטרה חושדים עוד כי חברי הארגון התכתבו ביניהם במהלך יום השואה באמצעות תוכנת ICQ תוך שהם משבחים את השמדת העם היהודי על-ידי הנאצים. כן הביעו חברי הארגון צער על כך שהיטלר לא הצליח להשמיד את כל העם היהודי בשואה" (31/05/2005).

ייבוא ניאו-נאציזם רוסי לישראל עלול לגרום לאסון, שכן כמות הקורבנות הפוטנציאליים גדול הרבה יותר, מאשר ברחבי רוסיה. לאור גילוי האנטישמיות האחרונים, ריסוס צלבי קרס על בתי הכנסת, תקיפת חרדים בשל לבושם וצעקות "הייל היטלר" בשעות הלילה הקטנות ברחבי חיפה – תופעה זו אינה נראית שולית כלל וכלל.

לשווא ניסתה תנועת "דמיר" לגרום לגינוי רישמי של גל האנטישמיות וניאו-נאציזם על ידי מוסדות השלטון. לא עזרו לנו משמרות המחאה, פניות קולקטיביות למוסדות רשמיים והפצת חומר הסברה. ישראל הרישמית לא אמרה ולו מילה אודות התופעה המחליאה והאבסורדית. גם ליגה נגד ההשמצה (ADL) העדיפה לשתוק, למרות שדרך קבע קיבלה ידיעות אודות המתרחש בארץ הקודש. נציגת ADL שיקרה במצח נחושה בדיון בכנסת, כאשר אמרה שלאירגונה לא ידוע דבר אודות הנאציזם בישראל.

בתחילת 2005 היה נדמה שהביצה המקומית תיאלץ להקיץ משנתה, הפעם בגלל כתבתה של אסנת שוסטק במעריב (14/02/2005). היא מספרת שכבר ביום הראשון של הטירונות לעולים חדשים בבסיס "מחווה אלון: " ענו החיילים היהודים כי נתקלו בגילויי אנטישמיות בוטים במיוחד מצדם של המגויסים הלא יהודים. בין השאר עיטרו חלק מהחיילים את הקירות בשירותים ובמקלחות בכתובות נאצה נגד יהודים, בציורים של צלבי קרס ובכתובות 'הייל היטלר'. מספר חיילים אף קעקעו וציירו על גופם צלבי קרס , וחלקם אף נוהגים להצדיע בינם לבין עצמם במועל יד כשהם קוראים 'הייל היטלר'".

החל מתחילת 2005 מתפרסמות כמעט מדי יום ידיעות על צלבי-קרס שצוירו ברחבי ישראל. כל זה, נזכיר, מתרחש כאשר ברקע מתקיימות חגיגות שישים שנה לשחרור אושוויץ ולנצחון על גרמניה הנאצית. רקע נוסף, חשוב לא פחות הוא דיבורי הסרק של הפוליטיקאים הישראלים, אשר לא מפסיקים לדבר על גילוי אנטישמיות בחו"ל, ברם מתעלמים כליל מן המתרחש תחת אפם. כאמור, בבאר שבע (ברביעי למאי) עצרה המשטרה בן 16, אשר צייר צלבי קרס על קירות המבנים בעיר (חיבתו העיקרית הייתה נתונה לקירות בתי הכנסת).

באותו היום נעצר באריאל החייל וולדימיר טרנורוצקי, הנחשד בהשתייכות לאירגון ניאו-נאצי הפועל בחו"ל. את זרועו של הבחור עיטר צלב-קרס. החייל הוא נכד לסב יהודי, ועלה בזכות סעיף "4 ב" של חוק השבות. חודש וחצי אחרי מעצרו הודיע טרנורוצקי כי אינו נאצי באמת, ואת הקעקוע עשה על מנת להשתחרר מהשירות בצה"ל (ובכל הצליח), ואילו אתרים בעלי תכנים ניאו-נאציים הופיעו במחשב הביתי שלו בגלל האקזוטיות שלהם. שני המקרים, הן של "הצייר מבאר שבע" והן של החייל המקועקע התרחשו בערב יום השואה, לו הייתה משמעות מיוחדת, בגלל התאריך העגול.

בימים הבאים התקבלו ידיעות על ריסוס צלבי-קרס על קירות יד ושם וברחוב ויצמן בתל אביב (בתשיעי במאי, בו צוין באופן חגיגי וחסר תקדים ניצחון בעלות הברית על גרמניה). כמו כן חולל בית העלמין בבני-עין וכל ישראל צפתה במופע איגרוף שאירגנו מספר גלוחי ראש ביום הסטודנט בכרמיאל, כאשר הלמו לעיניי המצלמה בכל מי שנקלע לדרכם.

ב-26-27 במאי פרסמו מספר אמצעי תקשורת כתבות על פעילות "דמיר", ובבוקר של 27/05 אף התראיינתי במשך כעשר דקות עבור רשת ב' של קול ישראל. בראיון לא הסתרתי את הדו-פרצופיות של הממסד הישראלי, שמרעיש עולמות בניסיון לגנות את האנטישמיות בחו"ל, אך במשך שנים מתעלם ממעשים דומים בישראל גופא. מיד אחרי הראיון קיבלתי טלפון מדנה גורדון מהכנסת, אשר ביקשה לקבל לידיה את החומר שנאסף על ידי תנועת "דמיר". החומר נשלח לגברת גורדון מיידית, ומספר ימים אחרי זה זומנתי לישיבתה של ועדת העליה, הקליטה והתפוצות ב-14/06. פרט מעניין – שלושה ימים לפני התאריך הנקוב, רוסס צלב-קרס על המשכן הנבנה של הכנסת.

צעדים ראשונים?

ועדת העליה, הקליטה והתפוצות בראשות ח”כ קולט אביטל , דנה ב-14/06/2005 בנושא: תנועות ניאו-נאציות בקרב עולים בישראל. הנושא מוזר, אולי אף אבסורדי – הרי מדובר בפרלמנט של מדינה, אשר הוקמה כתוצאה משואת היהודים, שבוצעה על ידי הנאצים. ח”כ קולט אביטל יו”ר הוועדה, שיזמה את הדיון בנושא: ”אנו רואים בחומרה קיומן של תנועות ניאו-נאציות בישראל, הכוללות צעירים, מבוגרים וכן חיילים, המפיצים ללא הפרעה ספרות ניאו-נאצית ותקליטורים. זוהי תופעה שאין לה אח ורע במדינת ישראל. אני מטילה ספק בזכותם לאזרחות ישראלית. אני דורשת מן המשרד לביטחון הפנים לחקור את ממדי התופעה ולפרקליטות לבחון האם החקיקה מספקת לשם ביטול אזרחותם הישראלית של ניאו-נאצים”. סגנית השרה לקליטת העלייה ח”כ מרינה סולודקין: ”אין ספק שהתנועות הניאו-נאציות מופעלות ע”י יד מכוונת ברוסיה הק.ג.ב. שמבקש להפסיק את תהליכי העלייה. ח”כ סולודקין הוסיפה כי שרת הקליטה יוזמת חקיקה לפיה העולים ישבעו אמונים למדינה ולעם. אין ספק שלאחר מכן ניתן יהיה לשלול אזרחות מיידית בגין ניאו-נאציזם כיוון שמדובר בהפרה בוטה של אמונים למדינה ולעם. ח”כ רומן ברונפמן: ”מדובר במקרים נקודתיים של ניאו-נאצים ואין מדובר בתופעות המוניות. יש למצוא פתרון של שלילת אזרחותם. שליחי הסוכנות היהודית יכולים למנוע עלייתם, שכן בחוק השבות יש הכלים לכך."

מעניין, שגם נציגי משטרת ישראל הגדירו את המעשים הללו כ"מקרים נקודתיים". לתשומת ליבם – גם גילוי האנשטישמיות בצרפת או רוסיה אינם תופעה רחבת היקף, אלא "מקרים נקודתיים", אך זה לא מפריע לחברי הכנסת לזעוק ולהיזדעזע מכל מקרה של השחטת בית-עלמין יהודי או ניפוץ חלונות בבית-כנסת. כמו כן בוועדה נוכחו חברי הכנסת יגאל יאסינוב, יורי שטרן, וויקטור בריילובסקי, חברי ליגה נגד השמצה (ADL), נציגים םמשרד לבטחון פנים, מארגוני הגנה על ילדים-עולים, ממשרד "נתיב", מארגון "דמיר" וממשרד העלייה והקליטה. בסיום הוקראו מסקנות והחלטות הוועדה:

1. הוועדה דוחה מכל וכל את תופעת התנועות הניאו-נאציות בישראל וקוראת לכל רשויות המדינה לגלות אפס סובלנות כלפיה.

2. הוועדה רואה בחומרה את היעדר התייחסות משטרת ישראל לתופעה וקוראת לשר לביטחון פנים להורות מיידית לנוגעים בדבר לאסוף מידע מהימן על ממדי התופעה.

3. הוועדה קוראת לשרת המשפטים לערוך בדיקת החוקים הקיימים במגמה לבחון האם הם מספקים ובמידת הצורך להציע תיקוני חוק .

4. חברי הוועדה סבורים כי אין מקום להעניק אזרחות ישראלית לעבריינים מן הסוג הזה והם מתכוונים לפעול בהקדם לתיקון החוק שיאפשר את שלילת אזרחותם הישראלית מיידית.

5. חברי הוועדה רשמו לעצמם שוב, עדויות על היעדר התייחסות השלטונות לילדים חסרי מעמד בארץ, דבר הגורם לניכור ופונה לשר הפנים להסדיר את מעמדם בהקדם.

6. תוך חודש תקיים הוועדה ישיבה נוספת לקבלת התייחסותם לנושא על-ידי המשטרה, פרקליטות המדינה ומשרד החינוך והתרבות.

על המשטרה, משרד החינוך ופרקליטות הוטל לחקור את התופעה ולהגיש מסקנות בתוך חודש, לישיבה הנוספת של הוועדה. חזינו במידה רבה של פסימיות, כי דוחות המשטרה ייראו כך: "נרשמו מקרים ניאו-נאציים: א)... ב)... ג)... חוץ מהאירועים הנ"ל לא התקבל מידע נוסף על תופעת הניאו-נאציזם ולפיכך יש להתייחס לפעילות הארגונים הניאו-נאציים כאל מקרים נקודתיים".

אבל המציאות הראתה כי דעתנו על המוסדות הנ"ל הייתה טובה מדי ותחזיתנו התבררה כאופטימית מדי.

והישיבות נמשכות

במשך כמה שבועות לאחר הדיון הראשון הוכנו שתי הצעות חוק שנועדו להילחם בנגע הניאו-נאצי בישראל. הראשונה הוגשה על ידי חברי הכנסת שלגי וחן משינוי והיא מהווה תוספת לחוק העונשין מ-1977, ובה נקבע עונש של עד שלוש שנות מאסר בעבור השתתפות בארגונים ניאו-נאציים (בתור ארגונים אלו מוכרים ארגונים שמטרתם היא לעודד רדיפת או השמדת העם היהודי, הכחשת השואה או דברי שבח לנאצים). נוסף על כך דובר על אפשרות שלילת אזרחותם של האשמים.

הצעת החוק השנייה הוגשה על ידי חברת הכנסת קולט אביטל מעבודה, בה היא מציעה להכניס סעיף פרטני לחוק האזרחות מ-1952, בו ייאמר כי שר הפנים יכול לשלול את אזרחותם של אלו, אשר תומכים בניאו-נאציזם ובזוועות שעשו הנאצים לעם היהודי, בהתאם לחוק רדיפת הנאצים מ-1950.

ב-20/07/2005 קולט אביטל פתחה את הישיבה השנייה של הועדה וביקשה לדעת מהן התוצאות והמסקנות של המחקר המשטרתי. - אין תוצאות... וגם מחקר עוד לא נעשה... אבל אנו מתכוננים אליו, - טענו נציגי המשטרה . כמו כן, התברר כי הן הפרקליטות והן משרד החינוך לא עשו את המוטל עליהם ולא הגישו דוחות כלשהם בנושא היקף תופעת האירגונים הניאו-נאציים בישראל. ובכלל, התחושה הייתה שכל הפקידים שהגיעו לישיבה נמצאים שם מתוך חובה שמכבידה עליהם מאוד ולא גילו להיטות יתר.

חברת הכנסת אביטל שאלה את נציגי משרד "נתיב" האם ננקטים מאמצים כלשהם על מנת למנוע "עליית" אנשים הנושאים עימם את זרעי הנאציזם. כמו כן, ביקשה גברת אביטל לדעת האם יש תוכנית פעולה מוגדרת.

- לא, אין לנו תוכנית עבודה, אך ננסה לאתר את הניאו-נאציים לפי סימנים - השיבו לה. נציין פרט מעניין – משרד "נתיב" ידוע ביכולתו לאסוף מידע. התמחות שלו בתחום כה גדולה, שכלי התקשורת הרוסיים מחשיבים את "נתיב" לגוף מודיעין חוץ של ישראל, יחד עם המוסד ואמ"ן. אולם במקרה של עליית ניאו-נאציים לא ננקטו צעדים כלשהם.

בוועדה דובר על הצעות החוק שהוכנו. הנוכחים ניסו להידמות להקונוסים וענו בחוסר-חשק בולט לשאלותיה של יושבת הראש.

- מה ידוע על התופעה? אילו צעדים ננקטו?

- מדובר באקט של מחאה כנגד החברה, שהתייחסה אליהם לא טוב... מצבם של ילדי העולים הינו בכי רע... יש לפנות לגורמי בריאות הנפש. חוץ מיושבת ראש הוועדה קולט אביטל באולם נכחו גם חברי כנסת אחרים: מיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי), ויקטור בריילובסקי (שינוי) ופנחס גפני מיהדות התורה. נודלמן טען כי לדעתו אין תופעת הניאו-נאציזם אינה רחבה כלל וכלל בישראל, ברם יש לחקור אותה. גפני ציין בפסימיות כי הזרוע עודנה נטויה, וכי בעתיד המצב יהיה גרוע יותר. בריילובסקי זעם וטען כי גם יהודים יכולים להיות חברי אירגונים ניאו-נאציים. בהודעה לעיתונות ששוחררה בתום הישיבה נאמר כי "אין לממשלה תוכנית כלשהיא לגבי השתלבות המלאה של העולים הלא-יהודים בחברה הישראלית. חייב לקום צוות שיתן את לכך. זוהי תופעה מדאיגה (ומה עם הניאו-נאציזם? – ז.ג.) שעלולה למוטט את אושיות הדמוקרטיה בישראל... חלק מהעולים מבטאים מחאה בדרך זו על רקע תחושת הניכור שלהם (זה מקבלים כעובדה ללא שום חקירה? – ז.ג.) , ואפשר להבין את מניעיהם... הוועדה תקיים ישיבה עם צמרת משרד החינוך, המינהל הפדגוגי וגם משרד הקליטה ומינהל חברה ונוער במטרה לשפר משמעותית את היערכות מערכת החינוך לאינטגרציה חברתית של קבוצות העולים בכלל והעולים הלא-יהודים בפרט". כאן אפשר וצריך לקום ולזעוק: רגע, ומה עם הקורבנות? מי ידאג להם? ובכן, הסתיימה הישיבה השנייה של וועדת העלייה והקליטה, אשר הוקדשה לתנועות הניאו-נאציות בישראל. למען האמת אין היא תרמה במאומה להבהרת השאלה – לא ברור אפילו מתי תיערך הישיבה הבאה. האם המשטרה מתכוונת לחקור את תופעת הניאו-נאצים בישראל? ומדוע היא לא עשתה זאת עד כה? רק בגלל הלוונטיניות של שומרי החוק, או שמא לרשויות יש מה להסתיר? אולי הנתונים גרועים אף יותר מן התחזיות השחורות ביותר? ראוי להיזכר במילותיו של חיים פדלון ממשטרת מרחב השומרון, אשר אמר ביוני 2005 בראיון לכלי התקשורת שבאירגון ניאו-נאצי שנתגלה באזור שלו, היו חברים כעשרים צעירים. ומדובר באירגון אחד בלבד... לפיכך הציעה עמותת "דמיר" לחברי הוועדה לקיים תחקיר עצמאי ולהזמין לדיוני הוועדה עדים ונפגעים. נכון לרגע זה אנו עדיים מחכים לתשובה.

.

זלמן גיליצ'נסקי
2005 Oct 21

כתבות נוספות בקטגוריה זאת

היום הלאומי לליצנות

ב-27.01.05 מציינים שנית היום הלאומי של מאבק באנטישמיות (יום שחרור אושוויץ).המפעל החשוב הזה אורגן ע"י המשרד לענייני ירושלים והתפוצות, בראשותו של השר נ.שרנסקי אשר ללא לאות הולך ומעלה רעיונות מתוחכמים בנושא האנטישמיות .

זלמן גיליצ'נסקי
2005 Jan 30
אנטישמיות בטירונות

ב – 14.02.2005 ב"מעריב" פורסמה כתבה של אסנת שוסטק "אנטישמיות בטירונות". הכתבת מדווחת על גילויי אנטישמיות רבים בבסיס צה"ל מחווה אלון: ...

אסנת שוסתק
2005 Feb 14
השואה בנוסח מדינת ישראל 2005 - ארגונים ניאו נאציים וריסוסי צלב קרס

משטרת באר שבע עצרה נער בן 16, שריסס צלבי קרס ברחבי העיר. הנער אמר לחוקר המשטרה שהיטלר גאון כי הוא הצליח לעשות מה שלא הצליחו לפניו.

לפני שבוע בערב ביקורו של נשיא רוסיה פוטין (27.04.2005) עיתון "וסטי" פירסם ידיעה על מעצרו של נער חייפאי בגין אותה עבירה - ריסוס צלבי קרב על קירות מבנים. כזכור, נושא אנטישמיות ברוסיה עמד על הפרק במו"מ בין אנשי הממשל הישראלי לבין נשיא רוסיה. ( לאור גילוי אנטישמיות בארץ, דאגתה של ישראל הרישמית מאנטישמיות ברוסיה נראית העמדת פנים עלובה )

ב-18.03.2005 דיווח עיתון "כל העיר" על ריסוס צלב קרס שהשאירו פורצים על קירות דירה בשכונה ירושלמית פסגת זאב. בעלי הדירה (שהם בעצמם עולים) חושדים בנערים דוברי רוסית שמתאספים ליד ביתם לשתית וודקה.

ynet.co.il
2005 May 4

מכתב מחיפה

שלום לך, מר זלמן גיליצ'ינסקי! אני מחיפה וכמעט כל יום מופיעים צלבי קרס מרוססים על כל מיני מקומות בעיר, מקרים כאלה לא הועלו בתקשורת ארצית, רק בעיתון חיפאי מקומי. לפני שנה אני בעצמי ראיתי הרבה צלבי קרס מרוססים בחיפה, בכתובת רח' ירושליים , 13, למי שלא יודע זוהי כתובתו של ארגון שפועל למען ניצולי השואה, וזה היה בערב יום השואה 2004, נשים קשישות שמתנדבות בארגון זה באו בבקר לשם והזדעזעו ממה שראו...

ד. (חיפאית)
2005 May 6
משטרת ישראל נאלצת להגיב.

המשטרה עצרה את החייל, עולה מרוסיה בן 20, בערב יום השואה. החייל הכריז כי הוא שונא יהודים וחשף את זרועו, עליה מקועקע צלב קרס.

המשטרה עצרה אתמול (רביעי), ערב יום השואה, חייל צה"ל החשוד בהשתייכות לארגון ניאו-נאצי. שוטרים של מרחב שומרון חשדו כי החייל מחזיק ברשותו סמים ועצרו אותו. על גופו של החייל נמצא חומר החשוד כסם מסוג הרואין .

חדשות נענע
2005 May 5
מכתב גלוי למפכ"ל המשטרה: הפעילות הניאונאצית בישראל

... ברעיון איתך בעקבות פרשת "פטרול 36" , אשר שודר בערוץ 10 , אמרת "אין לי ספק שבזמן הקרוב נגיע לקבוצה אחרת". אכן, לפרסום על פעילות "הפטרוליסטים" קדמה שורה ארוכה של תקריות בעלות אופי ניאונאצי מובהק: ריסוס צלבי קרס, חילול בתי כנסת ובתי קברות, תקיפות אזרחים על רקע גזעני, הקמת אתרי אינטרנט ניאונאציים-ישראלים וכד'. כבר משנות ה-90 של המאה שעברה ארגוננו החל עורך מעקב אחרי גילוי אנטישמיות וניאונאציזם בישראל ...

עמותת "דמיר"
2011 Mar 3
תשובה מלשכתו של מפכ”ל המשטרה

כחודשיים לאחר שפירסמנו מכתב גלוי הפונה למפכ”ל משטרת ישראל, התקבלה תשובה מלשכתו...

עמותת "דמיר"
2011 May 2
אנטישמיות בישראל - ממצאי התחקיר

עולים רבים, לאחר עליתם, גילו בתדהמה כי הם נתקלים באותן פגיעות והשפלות על רקע אנטישמי, מצד הלא יהודים שהגיעו ביחד אתם מארץ מוצאם, שמהן הם ברחו ממדינות חבר העמים.

זלמן גיליצ'נסקי
2000 Dec 30
"נוער היטלר" - הסניף הישראלי

בשקט בשקט הוקמה פה תנועה ניאו-נאצית ענפה, שבה חברים עשרות צעירים מחבר העמים שדוגלים בהשמדת היהודים. בחוק, אגב, זה לא נחשב עבירה

קשה להאמין, אבל עשרות צעירים שעלו בשנים האחרונות ממדינות ברית-המועצות לשעבר ייסדו בישראל ארגון ניאו-נאצי המקיים מפגשים חשאיים, מעריץ את אדולף היטלר ודוגל בהשמדת העם היהודי.

אורי יבלונקה, "מעריב"
2005 May 31
"הייל היטלר" ברחובות חיפה

תושבים רבים בחיפה התלוננו: נערים גלוחי ראש קראו לעברנו קריאת תמיכה בתנועה הנאצית.

rotter.net
2005 Jun 1
צלב-קרס, פוטין, כנסת

ועדת העליה, הקליטה והתפוצות בראשות קולט אביטל , דנה ב-14/06/2005 בנושא: תנועות ניאו-נאציות בקרב עוליםבישראל. הנושא מוזר, אולי אף אבסורדי – הרי מדובר בפרלמנט של מדינה, אשר הוקמה כתוצאה משואת היהודים, שבוצעה על ידי הנאצים...

זלמן גיליצ'נסקי
2005 Jun 24
מכתב גלוי לשר הביטחון, מר שאול מופז

...מה תהא מדיניותו של צה"ל בקשר לצעירים העומדים להתגייס או מגויסים כבר, שפוגעים בזכר השואה ומביעים אהדה לשלטון הנאצי ול"פתרונו הסופי" של השאלה היהודית?...

עמותת "דמיר"
2005 Nov 23
גלוחי הראש הגיעו לישראל

"הוא מוכן להלחם למען חירותה של אירופה
ויידע להגן על הגזע הארי
כמה שפוחדים ממנו ז'ידים ועבדים נירצעים,
פריירים, קומוניסטים והומואים. . ."

העתון"נובוסטי ניידלי" מודיע כי השיר דלעיל פותח את הקלטת "גלוחי הראש באים- 1 ", השיר נקרא "שטורמוביק" ( כינוי ברוסית לאנשי פלוגות הסער של האס.אס.-הערת המתרגם) ואת הקלטת ניתן לרכוש היום ברבות מהחנויות המוכרות ספרים רוסיים בישראל.

זלמן גיליצ'נסקי
2004 Mar 21
פנייתה של סופה גוצו

האבסורד והזוועה חוגגים - האנטישמיות , שממנה ברחנו, "עשתה עליה" לישראל. אני יודעת שהמיקרה שלי אינו יחיד...

סופה גוצו
2003 Jun 6
עדכון בעניין גלויי אנטישמיות בישראל בשנת 2004

-אתר האינטרנט הניאו-נאצי הישראלי.

פרקליטות המדינה הודיעה לנו כי בהתאם להנחיותיה משטרת ישראל פתחה בחקירה ( עוד לפני כשנה וחצי ). חקירה זו הסתיימה זה מכבר וממצאיה הועברו לבחינתה של הפרקליטות . עם סיום החקירה אישר היועץ המשפטי לממשלה הגשת כתב אישום נגד האדם שהקים וניהל את אתר האינטרנט http://pogrom.org.il/israelnazi.htm שבנדון בגין ביצוע עבירה של פרסום הסתה לגזענות, הסתה לאלימות או לטרור, איסור הכחשת השואה, איסור פרסום אהדה לפשעי הנאצים, ופגיעה בכבוד דגל המדינה או סמלה. כתב האישום הוגש זה מכבר בבית משפט השלום בחיפה.

-לגבי אירוע תקיפה בתל אביב (18.07.03) בו קבוצת צעירים מקושטים בסמלים נאציים הכתה אזרח שמחה על לבושם(האזרח הובא לטיפול נמרץ עם חבלות קשות), הודיעה לנו הפרקליטות כי גם בעניין זה נערכה חקירה מקיפה, אולם החשודים לא אותרו.

המכתב מהפרקליטות חתום בשם שי ניצן , משנה לפרקליט המדינה.

01.12.04 - נגרם נזק כבד לבית כנסת בשכונה הירושלמית נווה יעקב (רח' אביר). כלי התקשורת הישראלים לא התייחסו לאירוע כלל. דבר שעומד בסתירה משוועת עם מעקב קפדני כלפי אירועים כאלה בחו"ל.

ממשיך לפעול אתר אנטישמי ישראלי – "המרכז הלאומי הרוסי" www.rusnatcentre.nm.ru/index2.htm , ראה למטה

-במהלך שנת ...

זלמן גיליצ'נסקי
2004 Dec 31
למחוץ את היהודונים, יחי גלוחי ראש

"צריך למחוץ את הגטאות של היהודונים, מלחמת הדם בשם הגזע, בשם העם"; "ראשים עומדים במקום, איפה שתלו את הז'ידים (כינוי גנאי ליהודים - מ.א) והכושים לידם"; "צא החוצה, חלאה מלוכלכת, הנה בא הסדר החדש, הכוחות האריים לא ימתינו עוד".

מריאנה אוליצקי
2003 Jun 13
החייל הניאו-נאצי יישאר בצה"ל

העונש שקיבל חייל שהקים אתר אינטרנט מכחיש שואה: עבודות שירות וסיור במחנות השמדה בפולין.

חייל גבעתי שהקים את אתר האינטרנט הניאו-נאצי הראשון בישראל, נידון השבוע ל-200 שעות שירות בלבד לתועלת הציבור...

אלי ברדנשטיין
2005 Sep 23
אנטישמיות בישראל – סיכום שנת 2005

שנת 2005 הביאה את נושא האנטישמיות והניאו-נאציזם בישראל לכותרות מספר פעמים. פרשת החייל ולדימיר טרנורוצקי וריסוס צלבי קרס על קיר בית הכנסת בבאר שבע בזמן חגיגות ה-60 לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ גרמו לציבור לצאת מעט מהאדישות ולגלות עניין בבעייה. עם זאת, יש לזכור כי על כל מקרה שמפורסם ישנם מספר מקרים במטואטאים מתחת לשטיח, וכי פעולותיה העצלות של משטרת ישראל אינן מספיקות...

עמותת "דמיר"
2006 Jan 1
בתל אביב קראו לי "יהודיה מסריחה"

הנה תופעה שאף אחת מהרשויות בישראל איננה ששה לעסוק בה. אנטישמיות של גורמים שהגיעו ממדינות חבר העמים, ורואים במילה "יהודי" קללה לגיטימית. מספר התקריות עולה, צלבי קרס מופיעים בבתי כנסת - אבל בישראל מעדיפים לחשוב ש"אנטישמיות" זה משהו שקורה אצל הגויים. כמה עולים ותיקים מסבירים למה הגיע הזמן שנתעורר...

יעל ברנובסקי
2007 Feb 9
מי מפעיל אתרים אנטישמיים? ישראלים

..בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בהיקף הפעילות האנטישמית בישראל. לפי נתונים שנאספו בידי עמותת "דמיר" לנפגעי אנטישמיות, ב-2006 דווחו לפחות כשישה מקרים של הרס מצבות, חילול בתי כנסת, ריסוס כתובות גרפיטי עם צלבי קרס ומסרים אנטישמיים. אך הוונדליזם אינו הצורה היחידה של פעילות אנטישמית בישראל...

מוטי כץ
2007 Feb 27
כולם מתעלמים מהניאו-נאצים: המשטרה, הכנסת וגם התקשורת

17 שנה עוקב זלמן גליצ'נסקי אחר הניאו-נאצים בישראל, אך מפעלו זוכה להכרה רק בחו"ל. בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בהיקף הפעילות אנטישמית בישראל בקרב יוצאי חבר העמים...

מוטי כץ
2007 Mar 2
תופעות אנטישמיות בקרב עולים חדשים בישראל

...יש להוקיע כל תופעה של אנטישמיות בישראל ע”י עולים חדשים הוועדה קוראת למשרד לבטחון הפנים לחקור לעומק את היקפה ולהביא הנתונים לוועדה...

דובר הכנסת
2007 Mar 28
ח"כ אביטל: אגיש הצעת חוק האוסרת שימוש בסמלים ניאו-נאציים בישראל

...בעקבות הפרסום ב"הארץ" בכוונתי להגיש את הצעה שוב. התופעה ידועה לי, אם כי איני יודעת מה ממדיה. במהלך הישיבות שקיימנו בוועדת הקליטה והעלייה ביקשנו מהמשטרה להביא נתונים והם לא נענו לבקשה כל פעם מסיבה אחרת...

מוטי כץ
2007 Mar 2
מכתב מראשון לציון

...המקום הוא "מועד לפורענות" לפי דעתי. לפני כשנה ציירו כתובות גרפיטי של צלבי קרס על דלת בית הכנסת...

י.
2007 Apr 17
החתונה הסתיימה בתחנת המשטרה

תוך כדי חקירה נכחה בתחנת המשטרה גם אשתו של העצור, בת 43 שאף היא הייתה שיכורה מהחתונה. זו, החלה לטענת המשטרה, להתפרע ולקלל את ראש משרד החקירות פקד איליה דביירין ואת השוטרים וכינתה אותם "יהודים מסריחים"...

טל שמש
2007 Apr 16
נוער עולה לא-יהודי נדחף לפשע

בערב הם מתכנסים, חבורה של כעשרה נערים, לבילוי לילי: הם עונדים צלבים, מצמידים צלבי קרס לזרועותיהם ויוצאים לתהלוכה בשכונה. לפעמים הם מושכים את תשומת הלב כשהם צועקים במלוא הקול "מוות ליהודים". לעתים הם מסתפקים בציור צלב הקרס על קירות בית הכנסת השכונתי.

ראלי סער
2000 Feb 4
החייל שעלה מצרפת נפל קורבן לאנטישמיות בצה"ל

החייל עלה בגלל אנטישמיות וחלה בסוכרת לאחר שחיילים בבסיס ציירו צלבי קרס וקראו "הייל היטלר". בגלל המחלה הוא שוחרר לאחר שישה חודשי שירות בלבד. עתה הוא תובע את משרד הביטחון...

יוסי יהושוע וראובן וייס
2007 Apr 22
שוב צלבי קרס בפתח תקווה (מכתב ל-POGROM)

בערב אמש הלכתי עם חברתי למרכז העיר, לשבת בכיכר המזרקה ולפטפט, והופתעתי לגלות שכל הכיכר רוססה בצלבי קרס, אס.אס., 14/88 (קוד של ניאו-נאצים) ושאר זבל..

ד' מפתח-תקווה
2007 Jun 15
המשטרה תחקור מי צייר צלבי קרס וביצע פוגרום בפינת החמד באשדוד?

...פינת ישיבה מוצלת הניצבת לה מול כיכר קטנה עטוית פרחי נוי, הפכה בן לילה לזירת הריסות כאשר ספסליה השבורים מפוזרים לכל עבר ועל עמודי הפרגולה מרוחים צלבי קרס וכתובות משחיתות .

רות מזרחי
2007 Jun 24
וידאו: התקיפה הניאו-נאצית ליד שוק הכרמל בתל אביב

לפי המסורת של הניאו-נאצים הרוסים, התקיפה צולמה על ידי התוקפים עצמם והוצג במשך כמה שבועות באתר הנאונאצי הרוסי FORMAT18. התוקפים הנם חברי החוליה הניאו-נאצית מפתח-תקוה.

עמותת "דמיר"
2007 Sep 3
נעצרו חברי חולייה ניאו-נאצית בישראל

תשעה עולים חדשים נעצרו בחשד לקיום כת ניאו נאצית במרכז הארץ. מנהיג החבורה , מפתח תקווה חשוד כי הפיץ את תורתו של היטלר הן ברמה האידאולוגית והן בצורה מבצעית...

אוהד לוביאניקר, .local.co.il
2007 Sep 8
חייבים לשנות את מדיניות ההגירה

...ישנם כמה מאות של פעילים ניאו נאצים ועוד כמה אלפים של אנשים שתומכים בתנועות האלה באופן פסיבי. "אחרי שקיימים פה תאים ניאו נאצים ויש תקיפות על רקע אנטישמי, נשאלת השאלה מהי זכות הקיום של מדינת ישראל. הקמת המדינה הייתה תשובה לאנטישמיות בכלל ולשואה בפרט...

שרית גנץ
2007 Sep 17
ניאו-נאצים בישראל: לא תופעה חדשה (וידאו)

"דמיר": שנים רבות התרענו בפני הרשויות. טאטאו את התופעה תחת השטיח.

ערוץ 10
2007 Sep 19
דברי הימים של ניאו-נאציזם בישראל ( 2006-07)

דיווחים מכלי תקשורת על פעולות ניאו-נאציות בישראל במהלך השנים 2006-07

עמותת "דמיר"
2007 Sep 5
העדויות: צלב קרס בבית-הספר, מין בבית-קברות

"כולם ידעו שהם נאצים, אבל הם אף פעם לא נתפסו", מספרים היום (א') ל-ynet תלמידים בבית הספר התיכון "אחד העם" בפתח-תקוה, שלמדו בחטיבת הביניים עם כמה מחברי התא הניאו-נאצי, לכאורה, שפעל בעיר. לדברי התלמידים, הצעירים נהגו לצייר צלבי קרס בבית-הספר, ואף לקיים יחסי מין בבית הקברות בעיר...

מורן זליקוביץ'
2007 Sep 9
כתב האישום: רצו לשמור על הגזע הלבן עד המוות

כתב אישום הוגש הבוקר (יום ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד שמונה צעירים, בהם שלושה קטינים, הנאשמים שהיו חברים בתא נאו-נאצי. השמונה נאשמים בעבירות של תקיפה, הסתה והחזקת פרסום גזעני. אחד הנאשמים, אלי בוניאטוב בן 19 מפתח תקווה, מואשם גם בתקיפה הגורמת לחבלה ובאיומים...

ורד לוביץ'
2007 Sep 11
נאצים על פי חוק השבות

פתיחתו של אתר ניאו-נאצי ראשון בישראל היא שיא בהתגברות האנטישמיות בקהילת הדוברים רוסית. החרדה מן הסכנה הדמוגרפית דוחפת להעלאתם של גורמים עוינים, ובלבד שאינם ערבים.

לילי גלילי
2003 May 23
"פטרול 36" (וידאו)

מה היו פעילותה של "פטרול 36" והשקפת עולמה ניתן ללמוד מסרטוני וידאו שצילמו חבריה בעצמם...

עמותת "דמיר"
2007 Sep 30
הותקף ע"י נאצים בישראל (וידאו)

"לא האמנתי שזה יקרה בארץ...המכות היו ממש חזקות, הם רצו להרוג אותי", כך מספר אחד הקורבנות למעשי אלימות מצמררים של ניאו-נאצים בארץ...

שרה בק
2007 Oct 1
ניאו-נאצים בצה"ל -לשכת הרמטכ"ל מכחישה

...פרשת הניאו-נאצים והאנטישמים בישראל אינה חדשה, אך רק לאחרונה היא מתחילה לקבל את תשומת הלב, לה היא ראויה. מה שמדאיג במיוחד – רבים מתומכי היטלר שירתו בצה"ל, עדיין משרתים או ישרתו בקרוב...

עמותת "דמיר"
2008 Feb 14
המנהיג הנמלט (וידאו)

...בוגטיך ברח לחו"ל "מתחת האף" של משטרת ישראל. ייתכן שהרשויות הישראליות אפשרו לו לברוח. הרי מעצר של חייל צה"ל- פעיל ניאו-נאצי היה נשמע יותר מדי מזעזע. לא ידוע שישראל ביקשה את הסגרתו...

עמותת "דמיר"
2008 Mar 24
תוכנית הטלוויזיה הישראלית על "פטרול 36" (וידאו)

תוכניתו של רינו צרור מערוץ 2 של הטלויזיההישראלית. כאן מתראיינים גם עורכי דינם והוריהם של הניאו-נאצים מ "פטרול 36"

עמותת "דמיר"
2008 Jan 31
כתב האישום של חברי ההתארגנות הניאו-נאצית הישראלית "פטרול 36"

לראשונה אנו מפרסמים את הנוסח המקורי של כתב האישום של "פטרול 36" . כידוע, לאחר עסקאות הטעון עם הנאשמים, מספר סעיפים נמחק. מתן גזר הדין צפוי ל-22/06/2008...

עמותת "דמיר"
2008 Jun 19
"המלחמה שלנו"

...הסרט צולם לאחר משפטם הראשון של "הפטרוליסטים". אז הורשעו שלושה מהם: אריק בוניאטוב, איליה בונדרנקו ורוסטיסב בוגוסלבסקי (האחרון נעצר במאי 2007 לאחר שביצע שני מעשה רצח ועתה מחכה לגזר דינו). שלושתם בוגרי "אחד העם".

עמותת "דמיר"
2008 Jun 20
"תופעות של גילויי אנטישמיות בקרב עולים חדשים" -דיון בכנסת (וידאו).

27.05.2008 בפעם רביעית מתנהל בוועדת העליה והקליטה של כנסת ישראל דיון בנושא: "תופעות של גילויי אנטישמיות בקרב עולים חדשים". הפעם לראשונה הושמע דיווח של המשטרה בנושא. בפעמים הקודמות המשטרה הכחישה את קיום תופעות האנטישמיות והניאו-נאציזם בישראל.

עמותת "דמיר"
2008 Jun 27
הודעת דובר המשטרה - פרשיית "צלבי הקרס":

...חברי הקבוצה, שעד כה מונה תשעה עצורים , פעלו ליישם ולהפיץ את תורתו של היטלר במדינת ישראל, תוך קיום קשרים , עם קבוצות נאו-נאציות בחו"ל וניסיון לחקות את מעשיהם...

עמותת "דמיר"
2007 Sep 17
צלבי קרס בבית הכנסת המרכזי בפתח תקוה

מתפללים שהגיעו הבוקר (יום ה') לבית הכנסת הגדול ברחוב חובבי ציון בפתח תקוה נדהמו לגלות שאלמונים פרצו במהלך הלילה למקום וריססו צלבי קרס על קירות המבנה, ארון הקודש ועל הריהוט בבית הכנסת. שוטרים שהוזעקו למקום פתחו בחקירת האירוע. בתחילת חודש מרץ רוססו צלבי קרס על קירות בית כנסת אחר בעיר.

ynet.co.il
2006 May 4

© 2002-2015 Pogrom.org.il
כל הזכויות שמורות.
email:
נייד: 054-4-691-955

החלפת קישורים
Fair.ru Ярмарка путешест